204
edits
(→Open Bugs: {{bug|52006}}) |
(→Image Arithmetic: Morphological Operations) |
||
Line 481: | Line 481: | ||
|} | |} | ||
=== Morphological Operations === | |||
{| class="wikitable" style="text-align: center" | |||
|- | |||
! Function !! Octave Package Version !! Related Bugs and Patches !! Alternatives || Notes | |||
|- | |||
| applylut || || || || | |||
|- | |||
| bwareaopen || || || || | |||
|- | |||
| bwhitmiss || || || || | |||
|- | |||
| bwlookup || || || || | |||
|- | |||
| bwmorph || || || || | |||
|- | |||
| bwulterode || || || || | |||
|- | |||
| conndef || || || || | |||
|- | |||
| imbothat | |||
|| || || || | |||
|- | |||
| imclearborder || || || || | |||
|- | |||
| imclose || || || || | |||
|- | |||
| imdilate || || || || | |||
|- | |||
| imerode || || || || | |||
|- | |||
| imextendedmax || || || || | |||
|- | |||
| imextendedmin || || || || | |||
|- | |||
| imfill || || || || | |||
|- | |||
| imhmax || || || || | |||
|- | |||
| imhmin || || || || | |||
|- | |||
| imimposemin || || || || | |||
|- | |||
| imopen || || || || | |||
|- | |||
| imreconstruct || || || || | |||
|- | |||
| imregionalmax || || || || | |||
|- | |||
| imregionalmin || || || || | |||
|- | |||
| imtophat || || || || | |||
|- | |||
| iptcheckconn || || || || | |||
|- | |||
| offsetstrel || || || || | |||
|- | |||
| strel || || || || | |||
|- | |||
| watershed || || || || | |||
|- | |||
|} | |||
[[Category:Octave-Forge]] | [[Category:Octave-Forge]] |
edits