Statistics package: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Pr0m1th3as (talk | contribs) |
Pr0m1th3as (talk | contribs) |
||
Line 141: | Line 141: | ||
| mnpdf | | mnpdf | ||
| mnrnd | | mnrnd | ||
|- | |||
| https://en.wikipedia.org/wiki/Multivariate_normal_distribution | Multivariate Normal Distribution | |||
| mvncdf | |||
| mvninv | |||
| mvnpdf | |||
| mvnrnd | |||
|- | |||
| https://en.wikipedia.org/wiki/Multivariate_t-distribution | Multivariate T-Distribution | |||
| mvtcdf mvtcdfqmc | |||
| mvtinv | |||
| mvtpdf | |||
| mvtrnd | |||
|- | |||
| https://en.wikipedia.org/wiki/Nakagami_distribution | Nakagami Distribution | |||
| nakacdf | |||
| nakainv | |||
| nakapdf | |||
| nakarnd | |||
|} | |} | ||