501
edits
Line 540: | Line 540: | ||
|<math display="inline">\alpha_2=ml^2+I\approx ml^2</math> | |<math display="inline">\alpha_2=ml^2+I\approx ml^2</math> | ||
|- | |- | ||
|<math display="inline">\alpha_1=b</math> | |||
|- | |||
|<math display="inline">\alpha_0=-mgl</math> | |||
|- | |||
|<math display="inline">\beta_4=(M+m)(ml^2+I)-m^2l^2\approx Mml^2</math> | |||
|- | |||
|<math display="inline">\beta_3=(M+m)b+(ml^2+I)c\approx (M+m)b+ml^2c</math> | |||
|} | |} | ||
edits